---
title: "Hjälp! Samtliga av mina paradisträd tappar bladen. Bladen är…"
description: "Hjälp! Samtliga av mina paradisträd tappar bladen. Bladen är spänstiga men trillar av så fort jag rör plantan. De står i olika väderstreck, i fönster eller en…"
url: "https://getplanta.com/community/cLxG7DCzRCKOj3afSmeitw/bT_PeG-KTuudux3GbCllsw"
community: "Allt om växter"
author: "Fonkan"
published: "2024-09-14T16:02:10.907615Z"
language: "sv"
image: "https://images.getplanta.com/v1/resize/public/communities/everythingHousePlants.webp?size=large"
---

[Community](https://getplanta.com/community.md) / [Allt om växter](https://getplanta.com/community/cLxG7DCzRCKOj3afSmeitw.md)

# Hjälp! Samtliga av mina paradisträd tappar bladen. Bladen är…

_Posted by Fonkan on 2024-09-14_

Hjälp! Samtliga av mina paradisträd tappar bladen. Bladen är spänstiga men trillar av så fort jag rör plantan. De står i olika väderstreck, i fönster eller en bit ifrån och verkar i övrigt må bra. Någon som vet vad som är fel?

## 4 comments

### Kerstin commented on 2024-09-15

Hur ofta vattnar du?

#### Fonkan replied on 2024-09-16

Oj, jag har inte stenkoll, men jag vattnar när Planta rekommenderar att jag vattnar. Enligt deras schema alltså. :)

#### Kerstin replied on 2024-09-18

Det kan vara så att den klarar sig längre utan vatten än vad de rekommenderar. Jag vattnar mina en gång i månaden. Testa att sätta eget skötselschema med var 3:e eller var 4:e vecka istället. Kolla också så den inte har ohyra. Sånt kan vara svårt att se.

#### Fonkan replied on 2024-09-19

Tisen tack för svar Kerstin. Det ska jag pröva! :)

---

_Source: the Planta community (https://getplanta.com). Reading is open to everyone. To post, comment and like, get the Planta app: https://getplanta.com/download_
